Nasze seanse

Oto wybrane seanse, jakie prezentujemy w naszym planetarium. Mamy inne podejście do widza niż większość planetariów, których oferta opiera się na dwóch lub trzech gotowych filmach — rzadko pokazujemy filmy, chociaż mamy ich wiele w ofercie. Zdecydowana większość filmów jest zdobywana przez nas osobiście, profesjonalnie tłumaczona przez astronoma prowadzącego planetarium Bajkonur, konsultowana z innymi osobami (fizykiem i astronomem) i nagrywana w studio nagraniowym z udziałem zawodowych lektorów. Warto wspomnieć, że z naszej pracy korzystają inne planetaria, w tym Niebo Kopernika w Warszawie (film Powrót na Księżyc).

Większość seansów prowadzona jest na żywo, a ich długość oraz tematyka jest dostosowana do wieku, zakresu wiedzy i możliwości percepcji widzów — dzięki temu trafiamy do każdego. Inaczej prowadzimy seans dla 3-latków, innym językiem rozmawiamy z uczniami szkół podstawowych, a zupełnie inaczej z (prawie) dorosłymi licealistami.

Seanse oznaczyliśmy ikonami pozwalającymi zorientować się, dla kogo przeznaczony jest dany temat:

Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym seans przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 0–III)
Seans dla szkoły podstawowej seans przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV–VI)
Seans dla gimnazjów seans przeznaczony dla uczniów gimnazjum
Seans dla szkół średnich seans przeznaczony dla uczniów szkół średnich oraz widzów dorosłych


Autorskie pokazy na żywo — to nas wyróżnia!

Niebo dla najmłodszych     Zoo na niebie   Opis seansu ›     Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym

Przyjazny seans dla najmłodszych przedszkolaków, dla których Dzieci Pana Astronoma oraz Leć rakieto, leć! są zbyt długie. Po zachodzie Słońca niebo obsypuje się gwiazdami, wśród których pojawiają się zwierzęta, ludzie i przedmioty. Fantazyjne, barwne obrazki działają na dziecięcą wyobraźnię. Opowiadając dzieciom o gwiazdozbiorach wciągamy je stopniowo we wspólną zabawę w odgadywanie rysunków na niebie.
   Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym (3–latki).
   Długość: 15–20 minut

Księżyc u krawca     Księżyc u krawca   Opis seansu ›     Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym Seans dla klas 0-III szkoły podstawowej

Księżyc u krawca w zabawny sposób opowiada o Księżycu, który wybrał się do krawca, by uszyć dla siebie wytworny strój. Krawiec stara się jak może, ale Księżyc utrudnia mu pracę przychodząc na przymiarki raz grubszy, raz chudszy. W drugiej części seansu (prowadzonej na żywo) staramy się wspólnie z dziećmi rozwikłać zagadkę zmian wyglądu Księżyca. Kolejny autorski seans przygotowany w naszym planetarium!
   Seans dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (rekomendowany dla klas II i III).
   Długość: 25–35 minut

Leć rakieto, leć!     Leć rakieto, leć!   Opis seansu ›     Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym Seans dla klas 0-I szkoły podstawowej

Leć rakieto, leć! z podtytułem Pierwsza podróż Bereniki to nasz autorski seans dla dzieci, okraszony piosenkami i kolorowymi, wesołymi obrazami, przyprawiony szczyptą umiejętnie podanej wiedzy o Kosmosie. Jest to pierwszy z serii seansów, którego bohaterką jest Berenika — dziewczynka o gwiezdnym imieniu. Opowiemy dzieciom, skąd wzięło się jej niezwykłe imię. Wsiądziemy do rakiety i wspólnie z Bereniką spróbujemy odnaleźć jej gwiazdozbiór. Obejrzymy planety zastanawiając się, czy ktoś na nich mieszka. A jeśli nie tam, to gdzie? Sprawdzimy, czy da się zamieszkać na Księżycu, po czym miękko wylądujemy w upalnym Egipcie kończąc wspólną podróż. Czy Berenika istnieje naprawdę…? Dowiemy się tego podczas seansu!
   Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 0–I).
   Długość: 25–30 minut

Dzieci Pana Astronoma     Dzieci Pana Astronoma   Opis seansu ›     Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym Seans dla klas 0-III szkoły podstawowej

Dzieci Pana Astronoma to radosny seans muzyczno–słowny. Dużo tutaj piosenek i recytacji, kolorowych rysunków i ruchu. Razem z tytułowymi dziećmi Pana Astronoma — Teleskopką i Teleskopkiem — wędrujemy po niebie i Ziemi odsłaniając tajemnice Wszechświata. Poznajemy gwiazdozbiory i legendy o nich. Oglądamy z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu na niebie. Dowiadujemy się nieco o Układzie Słonecznym i obserwujemy gonitwę planet. Pokaz przygotowany na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej we współpracy z planetarium Astro Arena.
   Seans dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 0–III).
   Długość: 25–35 minut
   Minirecenzja seansu z Międzynarodowego Dnia Planetariów w Łodzi na stronie Gazety Wyborczej

Cztery pory roku     Cztery pory roku   Opis seansu ›     Seans dla klas IV-VI szkoły podstawowej Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Czas biegnie nieubłaganie. Kończy się zima, nadchodzi długo oczekiwana wiosna. Po niej następuje lato, przechodzące w jesień. Otoczenie zmienia barwy, by w końcu pokryć się śniegiem — znowu nadeszła zima, zamykając odwieczny cykl zmian w przyrodzie. Dostrzegamy zmiany najbliższego otoczenia, ale na niebie też sporo się dzieje. Każda z czterech pór roku to inne gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie. Słońce wschodzi w różnych punktach na horyzoncie i każdego dnia wędruje po niebie nieco inaczej. Podczas seansu opowiadamy o zmienności pór roku oraz pokazujemy wiele efektów towarzyszących ruchowi obiegowemu Ziemi wokół Słońca. Seans jest doskonałym uzupełnieniem programu nauczania elementów astronomii w przyrodzie i geografii, tłumacząc konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi w prosty, bardzo plastyczny sposób, przy którym blednie klasyczny podręcznik.
   Seans dla uczniów szkół podstawowych (rekomendowane dla klas VI), gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.
   Długość: 35–40 minut

Astronomia i grawitacja     Astronomia i grawitacja   Opis seansu ›     Seans dla szkół średnich

Seans, który spodoba się nauczycielom fizyki… oraz ich uczniom oczywiście! Nowa podstawa programowa przewiduje ujednolicony program nauczania fizyki w pierwszych klasach wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Dużą część podręcznika na poziomie podstawowym zajmuje astronomia. Dzięki współpracy z wydawnictwem Nowa Era oraz spotkaniom z dziesiątkami nauczycieli fizyki i geografii w całej Polsce przygotowaliśmy seans poruszający wybrane tematy zawarte w podstawie programowej. Dzięki naszemu seansowi prowadzonemu na żywo materiał kilku klasycznych lekcji można pokazać w zwięzłej, ale atrakcyjnej formie. Seans można potraktować jako podstawę do dyskusji poszczególnych zagadnień z podręcznika podczas późniejszych lekcji albo zwięzłe podsumowanie wcześniej opracowanego materiału.
   Seans dla uczniów szkół średnich.
   Długość: 35–40 minut

Co tam tak świeci?     Co tam tak świeci?   Opis seansu ›     Seans dla szkoły podstawowej Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Słońce chyli się ku zachodowi. Dzień właśnie się skończył, zmierzch szybko zamienia się w noc. Nad głowami widzimy setki gwiazd, układających się w rozmaite konstelacje. Niektóre z nich zna prawie każdy, nazwy oraz kształty innych znają nieliczni miłośnicy nieba. Pewne jasne punkty na niebie, przez większość ludzi okazjonalnie patrzących na niebo uważane za gwiazdy przy bliższym spojrzeniu okazują się nimi nie być… Dzięki seansowi lepiej poznamy nocne niebo i dowiemy się, co ciekawego aktualnie na nim widać. Seans prowadzony całkowicie na żywo z komentarzem dostosowanym do wieku widzów.
   Seans dla widzów w każdym wieku (rekomendowany dla uczniów co najmniej IV klasy).
   Długość: zmienny, prowadzony „na żywo”

Olbrzymy i karzełki     Olbrzymy i karzełki   Opis seansu ›     Seans dla szkoły podstawowej Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Układ Słoneczny to nie tylko Słońce i kilka planet. To również skaliste planetoidy i pochodzące z nich meteoroidy, lodowe komety oraz inne drobne ciała. Każdej z planet można poświęcić oddzielną opowieść, jednak seans Olbrzymy i karzełki opowie o nich wszystkich. Odwiedzimy je po kolei, obejrzymy z bliska, usłyszymy wiele ciekawostek i dowiemy, jak samodzielnie odnaleźć je na niebie. Na koniec, jeśli czas pozwoli, dotkniemy okruchów tych obcych światów, które spadają na Ziemię jako meteoryty.
   Seans dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VI), gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.
   Długość: 35–40 minut
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Zaćmienia i tranzyty     Zaćmienia i tranzyty   Opis seansu ›     Seans dla szkoły podstawowej Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Zaćmienia Słońca fascynowały ludzkość od zawsze, całkowite nawet przerażały. Gdy Słońce na chwilę znika z nieba, przyroda zamiera. Wokół czarnego kręgu Księżyca subtelnym, nieziemskim światłem lśni korona słoneczna. Całkowite zaćmienie Słońca to najbardziej widowiskowe z zaćmień naszej gwiazdy, ale nie jedyne. Bogato ilustrowany zdjęciami i animacjami seans omawia różne rodzaje zaćmień Słońca i Księżyca, przejścia planet na tle tarczy słonecznej i wyjaśnia, w jaki sposób można wykorzystać te interesujące zjawiska do poszukiwania planet okrążających odległe gwiazdy.
   Seans dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VI), gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.
   Długość: 35–40 minut


Filmy — starannie wybrane projekcje

Nieziemskie księżyce     Nieziemskie księżyce   Opis seansu ›     Seans dla szkoły podstawowej Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Chyba każdy potrafi wymienić nazwy planet Układu Słonecznego. To łatwe, jest ich przecież tylko osiem. Z księżycami planet sprawa jest trudniejsza — znamy ich niemal dwieście. Niektóre z nich to prawdziwe osobliwości: płoną iście piekielnym ogniem lub odwrotnie — są zimniejsze niż Antarktyda. Niektóre są kuliste i doskonale gładkie, jakby wypolerowane, inne wyglądają jak latające spodki i są poorane kraterami. Podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o nich naprawdę zaskakujących rzeczy!
   Seans dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VI), gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.
   Długość: 35–40 minut (w tym film ok. 20 minut oraz część „na żywo”)

Tranzyt Wenus     Tranzyt Wenus   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Specjalny seans przygotowany z okazji niezwykłego wydarzenia — przejścia planety Wenus na tle tarczy słonecznej. Zjawisko można było obserwować w Polsce 6 czerwca rano, krótko po wschodzie Słońca (więcej informacji). Była to ostatnia okazja na ujrzenie Wenus na tle Słońca — następna przytrafi się za 105 lat, w roku 2117, lecz w Polsce będzie można oglądać to zjawisko ponownie dopiero w 2247 roku! O zjawisku opowiada Jeremiasz Horrocks — obserwator tranzytu z 1639 r. oraz Edmund Halley, a pytania zadaje im dwójka nastolatków. Seans przygotowany we współpracy z planetarium Astro Arena.
   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 30 minut + część „na żywo”

Losing the Dark - plakat     Utracona ciemność   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Jeszcze niedawno ciemne nocne niebo usiane gwiazdami było zwyczajnym widokiem dla większości ludzi. Dzisiaj rozwój cywilizacyjny pozbawia nas tego wspaniałego obrazu, inspirującego ludzkość przez tysiące lat. Krótki film stworzony przez International Dark-Sky Association oraz Loch Ness Productions przybliża mało znany, ale coraz bardziej dający się nam we znaki problem — zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem. Wskazuje również kroki, jakie każdy z nas może podjąć, by chronić ciemne niebo oraz naturalne zasoby naszej planety dla siebie i przyszłych pokoleń.

Planetarium Bajkonur stworzyło polską wersję językową, a nagranie powstało dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym planetarium Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Dzięki nam korzysta z niego wiele polskich planetariów. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskiego lektora.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 7 minut + część „na żywo” (seans jest wstępem do właściwego programu)
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Dwa szkiełka - plakat     Dwa szkiełka   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Towarzyszymy dwojgu nastolatków na pokazie nieba. Wraz z nimi przekonujemy się, jak proste złożenie dwóch oszlifowanych szkiełek zmieniło nasze widzenie świata i poszerzyło granice znanego Kosmosu. Dowiadujemy się, jak działa teleskop i jakich odkryć dokonano dzięki niemu. Oglądamy cztery największe księżyce Jowisza, pierścienie Saturna i z pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a docieramy do krańców Wszechświata.

Seansowi towarzyszy wspaniała muzyka wykonywana przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną, a tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskich lektorów.

Seans przygotowany z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 23 minuty + część „na żywo”
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Ku krańcom Wszechświata - plakat     Ku krańcom Wszechświata   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Czterysta lat po odkryciach dokonanych przez Galileusza przy pomocy prymitywnego teleskopu w przestrzeń kosmiczną zostały wystrzelone dwa satelity naukowe — Herschel i Planck. Spoglądają w zakamarki Wszechświata widząc zjawiska, których nasze oczy nie są w stanie ujrzeć. Obserwują narodziny gwiazd i chwile, w których nasz Wszechświat był jeszcze w wieku niemowlęcym. Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała ten seans, by umożliwić każdemu spojrzenie z bliska na cuda Kosmosu, w którym żyjemy.

Planetarium Bajkonur było pomysłodawcą stworzenia polskiej wersji językowej, a tłumaczenie i nagranie powstało dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym planetarium Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskich lektorów.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 27 minut + część „na żywo”
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Barwy Wszechświata - plakat     Barwy Wszechświata   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Światło i kolory towarzyszą nam w dzień i w nocy. Światło widzialne jest tylko niewielką częścią promieniowania wypełniającego Kosmos — tą, którą widzą nasze oczy. Zapierające dech obrazy odległych mgławic, kolorowe planety Układu Słonecznego, bujna roślinność na Ziemi, zachód Słońca to tylko niektóre przykłady z pełnego barw Wszechświata. Okazuje się jednak, że można obserwować świat również na innych falach: radiowych, rentgenowskich czy ultrafioletowych. Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, że promieniowanie niewidzialne dla oka otacza i przenika nasze ciała w każdej sekundzie życia, a jego źródłem są również przedmioty codziennego użytku. Seans stanowi doskonałe i przystępne wprowadzenie do tematyki postrzegania barw i widma promieniowania elektromagnetycznego.

Planetarium Bajkonur stworzyło polską wersję językową, a nagranie powstało dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym planetarium Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskich lektorów.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 32 minuty + część „na żywo”
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Powrót na Księżyc - plakat     Powrót na Księżyc   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Księżyc był na ustach całej ludzkości. Emocjonujący wyścig pomiędzy Rosjanami i Amerykanami o prymat na ziemi i niebie sięgnął również przestrzeni pozaziemskiej. Stany Zjednoczone wygrały wyścig na Księżyc — dwunastu obywateli tego państwa stanęło na powierzchni Srebrnego Globu. Od tej pory badały go wyłącznie sondy bezzałogowe, a w grudniu 2013 r. wylądował na jego powierzchni chiński łazik. Dni chwały załogowego programu Apollo są jedynie wspomnieniem.
Obecnie jesteśmy świadkami kolejnego wyścigu, tym razem niezależnych ekip z całego świata. Ochotnicy starają się wysłać na Księżyc swój pojazd w nadziei na zwycięstwo w konkursie Google Lunar X Prize. Jego stawką jest 30 milionów dolarów. Seans pokazuje historię badań Księżyca oraz rywalizację między ekipami, a także możliwe korzyści z nowego wyścigu na Księżyc.

Planetarium Bajkonur wykonało przekład na język polski (z tekstu korzysta m.in. planetarium Niebo Kopernika w Warszawie), a nagranie powstało dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi planetariami z Polskiego Towarzystwa Planetaryjnego Planetariusze.pl. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskich lektorów.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 24 minuty + część „na żywo”
   Obszerny opis seansu ze zdjęciami

Wszechświat i cała reszta - plakat     Wszechświat i cała reszta   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Nocne niebo – piękne i tajemnicze. Temat wieczornych opowieści, bohater starożytnych mitów oraz przedmiot zachwytu ludzkości od tysiącleci. Tak zaczyna się seans Wszechświat i cała reszta. Przez tysiące lat człowiek wpatrywał się w niebo i starał się objąć je rozumem. Pragnienie poznania i zrozumienia Kosmosu jest tak stare jak rasa ludzka. Dzisiaj z pomocą przychodzą wielkie teleskopy i sztuczne satelity. Perfekcyjny wizualnie i muzycznie seans pozwoli widzom odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni.

Planetarium Bajkonur było pierwszym polskim planetarium, w którym można było obejrzeć seans Wszechświat i cała reszta — już 4 tygodnie (w lipcu 2015 r.) po światowej premierze przygotowaliśmy profesjonalną polską wersję językową.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 31 minut + część „na żywo”

Nasze groźne Słońce - plakat     Nasze groźne Słońce   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Słońce ogrzewa Ziemię i oświetla ją, dając życie wszystkim żywym organizmom. Rośliny zmieniają światło słoneczne w energię potrzebną do wzrostu. Zjadane przez zwierzęta i ludzi przekazują energię coraz wyżej, w górę łańcucha pokarmowego. Bez Słońca nie byłoby życia, nie istniałaby Ziemia. Słońce może być jednak groźne — potężne wybuchy gazu i strumienie naładowanych cząstek uderzają w naszą planetę i wytwory cywilizacji: linie energetyczne, rurociągi, sztuczne satelity. Seans przybliża pracę badaczy Słońca i wyjaśni, czym jest pogoda kosmiczna.

Planetarium Bajkonur wykonało przekład na język polski. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskiego lektora.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 21 minut + część „na żywo”

Słoneczne zagadki - plakat     Słoneczne zagadki   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

To, co dzieje się we wnętrzu i na powierzchni Słońca ma ogromny wpływ na odległą o miliony kilometrów Ziemię. Dawniej nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zależni od naszej Dziennej Gwiazdy. W lepszym zrozumieniu związków Słońce–Ziemia pomaga nam cała flota sztucznych satelitów, których rolą jest nieprzerwana obserwacja zmian zachodzących na Słońcu i pomoc w prognozowaniu tzw. pogody kosmicznej. Jednym z kosmicznych obserwatoriów jest Solar Dynamics Observatory (SDO).

Planetarium Bajkonur wykonało przekład na język polski. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskiego lektora.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 12 minut + część „na żywo”

Kosmiczni rozbitkowie - plakat     Kosmiczni rozbitkowie   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Zdecydowana większość gwiazd wchodzi w skład galaktyk. Obserwujemy jednak i takie gwiazdy, które przemierzają kosmiczną pustkę w samotności, z dala od najbliższych galaktyk. Skąd się tam wzięły i dlaczego nie należą do tych wielkich gwiezdnych społeczności? Czy opuściły je, czy raczej nigdy nie były ich częścią? Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, wiemy jedno — to prawdziwi kosmiczni rozbitkowie.

Planetarium Bajkonur wykonało przekład na język polski. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskiego lektora.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 23 minuty + część „na żywo”

Światło - plakat     Światło   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Rok 2015 nie bez przyczyny został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Światła. Światło to nie tylko ta część promieniowania, którą dostrzegają nasze oczy; to całe widmo elektromagnetyczne. Światło przekazuje informacje, dostarcza energii, pozwala na wzrost roślin, podtrzymuje życie, a nawet wpływa na nasze samopoczucie. Najstarszy na świecie producent aparatury planetaryjnej i jeden z największych producentów optyki — niemiecka firma Zeiss — jest producentem tego krótkiego filmu, otwierającego nasze oczy na te aspekty światła, z których nie zdajemy sobie sprawy na co dzień.   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 7 minut + część „na żywo”

Do serca Drogi Mlecznej - plakat     Do serca Drogi Mlecznej   Opis seansu ›     Seans dla gimnazjów Seans dla szkół średnich

Krótki film wyprodukowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe przybliża — w przenośni i dosłownie — niewidoczne do niedawna, skryte w gęstych obłokach pyłu serce naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Przez ponad dwie dekady Bardzo Duży Teleskop (VLT) na pustyni Atacama w Chile obserwował środek Galaktyki i ruchy gwiazd, dostarczając dowodu na istnienie czarnej dziury o masie 4 milionów Słońc. Inne zagadki wciąż czekają na rozwiązanie…

Planetarium Bajkonur wykonało przekład na język polski. Tekst jest nagrany w profesjonalnym studio z udziałem polskiego lektora.

   Seans dla widzów w wieku gimnazjalnym i starszych.
   Długość: 7 minut + część „na żywo” 

Może już teraz chcesz zarezerwować seans?

Polityka prywatności | Kontakt
© 2010-2019 Planetarium Bajkonur
stat4u