Pytania i odpowiedzi na temat planetarium Bajkonur

Czym jest przenośne planetarium Bajkonur? »

Przenośne planetarium (określane również jako planetarium mobilne) jest nowoczesną multimedialną pomocą dydaktyczną oraz doskonałym narzędziem wspomagającym edukację. Umożliwia przekazywanie wiedzy astronomicznej w atrakcyjnej dla młodego widza formie żywego, animowanego pokazu wewnątrz nadmuchiwanej kopuły w sposób niedostępny dla tradycyjnych form nauczania. Zazwyczaj odbywa się to poprzez nagrane według określonego scenariusza seanse, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by seans poprowadzić na żywo. Nowoczesne planetarium cyfrowe Bajkonur umożliwia plastyczne pokazanie zjawisk niewidocznych gołym okiem lub wręcz takich, jakich zwykły śmiertelnik nigdy nie doświadczy: przelotów przez atmosfery planet, wędrówki po powierzchniach planet i księżyców, lotów przez Układ Słoneczny i spojrzenie na niego z różnych odległości… W kilka minut można zabrać widzów w zapierającą dech podróż z Ziemi do środka naszej Galaktyki i jeszcze dalej. „Nudna” astronomia w jednej chwili staje się fantastyczną przygodą!

Mobilne planetarium Bajkonur to znakomita zachęta do zainteresowania dzieci i młodzieży astronomią, a wraz z nią innymi naukami przyrodniczymi: fizyką, matematyką, geografią, a nawet biologią i chemią.

Więcej na ten temat w dziale Dla nauczycieli.

Po co uczyć astronomii? »

Obszernej odpowiedzi szukaj w tym miejscu.

Dlaczego warto nam zaufać? »

Po prostu dlatego, że znamy się na tym co robimy. Samodzielnie przygotowujemy seanse, chętnie poprowadzimy pokaz na żywo, warsztat, prelekcję, wykład lub pogadankę, opowiemy o naszych wyjazdach w różne części świata w pogoni za Słońcem zaćmionym przez Księżyc. Prowadzenie planetarium przez astronoma z wykształcenia gwarantuje bezbłędne przygotowanie merytoryczne seansów. Chętnie podyskutujemy z widzami na interesujące ich tematy i postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie.

I jeszcze coś: o planetariach wiemy prawie wszystko, a w każdym razie bardzo dużo. Odwiedziliśmy wszystkie istniejące w Polsce planetaria stacjonarne i wiele zagranicznych. To pozwala nam czerpać z najlepszych wzorców.

Jesteśmy członkami–założycielami Polskiego Towarzystwa Planetaryjnego Planetariusze.pl i kierujemy się w swojej działalności zbiorem zasad etycznych nazwanym Kodeksem Dobrych Praktyk.

Działamy jawnie i wystawiamy rachunki.

Czym się wyróżniamy? »

Nasz największy atut to możliwość spotkania z prawdziwym astronomem, który chętnie odpowie na wszystkie zadane mu pytania. Dzięki temu, że nasze seanse są przygotowywane od podstaw dla określonych grup wiekowych, łatwo nam jest dostosować się do widzów, którzy uczestniczą w pokazie pod kopułą planetarium. W swojej ofercie posiadamy filmy edukacyjne z dziedziny astronomii, ale nie traktujemy ich jako jedynego elementu spotkania. Wychodzimy bowiem z założenia, że żaden film nie zastąpi żywej narracji, skierowanej bezpośrednio do widzów i słuchaczy.

Wyróżnia nas też bogata oferta seansów. Niektóre planetaria, szczególnie działające „po partyzancku”, posiadają w ofercie jeden lub dwa gotowe filmy prezentowane zarówno przedszkolakom, jak i uczniom ostatnich klas szkół podstawowych czy gimnazjalistom. Ze zrozumiałych względów jest to chybiony pomysł — nie da się z identyczną treścią trafić do cztero– i piętnastolatków.

Czy planetarium Bajkonur może przyjechać do nas? »

Oczywiście! Dojedziemy z naszym planetarium w każde miejsce — do szkoły, przedszkola, domu kultury, świetlicy, na kolonie, półkolonie i ferie.

Nie wymagamy wiele: potrzebujemy sali o odpowiednich wymiarach — takiej, by zmieściła się w niej rozłożona kopuła. Kopuła ma średnicę 5 metrów i najlepiej „czuje się” w pomieszczeniu o minimalnych wymiarach 6x6 metrów oraz wysokości 3,2 metra. Najlepszym miejscem jest sala gimnastyczna, aula szkolna, świetlica lub większa klasa opróżniona ze stołów i krzeseł, ewentualnie korytarz lub hol. Podłoga powinna być sucha i czysta, ponieważ widzowie zajmują miejsca na podłodze, na przygotowanych przez nas matach.

W sali powinien być dostęp do sprawnego gniazdka elektrycznego, do którego podłączymy projektor i wentylator do nadmuchania kopuły. To wszystko!

Ile to kosztuje i jakie są formy płatności? »

By uzyskać informację o kosztach oraz sposobach rozliczania, prosimy zajrzeć do działu Ceny seansów.

Ile osób może uczestniczyć w pokazie? »

Kopuła ma średnicę 5 metrów, jest wykonana z miękkiego materiału. Z tego powodu ma ograniczoną pojemność. Swobodnie mieści się w niej około 25-30 dzieci, około 20 nastolatków lub kilkanaście dorosłych osób.

Jeśli w seansie uczestniczy jedna lub więcej osób na wózkach inwalidzkich, dostępna dla pozostałych widzów powierzchnia podłogi zmniejsza się — prosimy o uwzględnienie tego faktu w planowaniu liczebności grup widzów.

Ile czasu trwa seans? »

Seans poprowadzony w przedszkolu potrwa krócej niż w szkole podstawowej lub gimnazjum. Poruszany jest inny zakres zagadnień, używane słownictwo oraz sposób przekazywania wiedzy są przystosowane do wieku, zakresu wiedzy i możliwości percepcji widzów. Oto lista przykładowych seansów.

Pokaz dla dzieci w wieku przedszkolnym ma różną długość: dla najmłodszych grup wiekowych (3-4 lata) zazwyczaj nie przekracza 20 minut, dla starszych około 30 minut. Seans prezentowany w szkole zamyka się w jednej godzinie lekcyjnej. Przed każdym pokazem odbywa się krótka rozmowa, objaśnienie zasad wchodzenia i zachowania się pod kopułą, a po zakończonym pokazie znajdzie się czas na pytania od widzów.

Jak wygląda przygotowanie planetarium do wyświetlania seansu? »

Rozłożenie i złożenie kopuły oraz projektora zajmuje ok. 20-30 minut. Kopuła jest wypełniana powietrzem za pomocą wentylatora. Do wnętrza kopuły wchodzi się przez pionowe „drzwi”, zapinane na zamek błyskawiczny. Widzowie zajmują miejsca na podłodze, dlatego też wskazane jest, by podłoga w pomieszczeniu, w którym rozstawione będzie planetarium, była czysta i sucha, ewentualnie przykryta tkaniną, wykładziną lub dywanem. We własnym zakresie dostarczamy maty do siedzenia dla każdego widza.

Dokładne informacje o wymaganiach technicznych znajdują się w tym miejscu.

Jak przebiegają zajęcia w naszym planetarium? »

Będąc w szkole lub przedszkolu dopasowujemy się do rytmu dnia placówki: w szkole do lekcji i przerw, w przedszkolu do czasu zabaw i posiłków. Wynika stąd, że różny jest czas trwania pokazu — w szkole zajmuje on jedną godzinę lekcyjną, w przedszkolu około 30 minut.

Spotkanie rozpoczyna się krótkim przywitaniem. Objaśniamy zasady sprawnego wchodzenia do kopuły, zajmowania miejsc i zachowania podczas seansu. Prowadzący wchodzi na końcu, zamyka kopułę i rozpoczyna się właściwa część pokazu. Zależnie od jego tematyki jest on prowadzony w całości na żywo, częściowo nagrany z dodatkowym komentarzem na żywo lub nagrany w całości. Zazwyczaj temu ostatniemu towarzyszy również krótki pokaz na żywo. W trakcie pokazu prowadzimy dialog z widzami, zadajemy im pytania oraz udzielamy odpowiedzi na pytania od widzów.

Po zakończonym pokazie widzowie wychodzą z kopuły. Jeśli pozwala na to wolny czas, zachęcamy do zadawania pytań. Istnieje też możliwość obejrzenia meteorytów, dotknięcia ich, wzięcia do ręki. Podczas wędrówki „kosmicznych kamieni” z rąk do rąk opowiadamy o pochodzeniu meteorytów, metodach ich poszukiwania oraz znaczeniu dla nauki.

W ten sposób spotkanie staje się prawdziwie interaktywne, a widzowie mają wpływ na jego kształt i treść. Nie ma dwóch identycznych spotkań!

Czy planetarium można rozstawić na zewnątrz? »

Niestety nie. Kopuła musi znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu. Jest to podyktowane głównie względami bezpieczeństwa — silniejszy podmuch wiatru mógłby podwiać kopułę i przewrócić ją, robiąc krzywdę osobom znajdującym się we wnętrzu. Poza tym wiejący wiatr powoduje, że kopuła faluje zniekształcając obraz i psując efekt wizualny.

Dokładne informacje o wymaganiach technicznych znajdują się w tym miejscu.

Czy osoby niepełnosprawne ruchowo mogą obejrzeć seans? »

Tak, to żaden kłopot. Jesteśmy planetarium przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Wózek inwalidzki można wprowadzić albo przez „drzwi”, albo unosząc nieco brzeg kopuły.

Czy planetarium Bajkonur jest bezpiecznym miejscem? »

Tak. Kopuła jest pozbawiona podłogi ze względów bezpieczeństwa — w razie konieczności ewakuacja jest błyskawiczna i odbywa się przez podniesienie brzegu kopuły. Materiał, z którego wykonana jest kopuła, jest niepalny.

Jak zamówić wizytę planetarium Bajkonur? »

To bardzo proste — prosimy zajrzeć do działu Zamów pokaz.

Czy poza seansami pod kopułą planetarium oferuje coś jeszcze? »

Tak, planetarium to nie wszystko. Uważnie wsłuchujemy się w opinie i pomysły naszych widzów. Poza seansami w planetarium możemy poprowadzić pokazy nieba na żywo za pomocą profesjonalnych przyrządów optycznych, w tym teleskopu specjalnie zaprojektowanego do bezpiecznych obserwacji Słońca. Chętnie opowiemy też o naszych dalekich podróżach w poszukiwaniu zaćmień Słońca.

Czym różni się planetarium przenośne (mobilne) od stacjonarnego? »

Klasyczne planetarium stacjonarne to najczęściej budynek z charakterystyczną kopułą, rzadziej wydzielona sala w budynku. Kopuła ma średnicę od kilku do kilkunastu metrów, rzadko powyżej dwudziestu. Za wierne odwzorowanie nocnego nieba odpowiada skomplikowany zespół soczewek i żarówek napędzany silnikami, umieszczony na środku okrągłej sali. Ten tzw. projektor główny wyświetla na kopule gwiazdy. Projektory dodatkowe odpowiadają za wyświetlanie planet, Słońca, Księżyca, rysunków gwiazdozbiorów, układów współrzędnych oraz innych elementów. Projektor główny waży przeciętnie kilkadziesiąt kilogramów (w największym w Polsce planetarium w Chorzowie projektor ma masę 2 ton!) i chociażby z tego powodu klasyczne planetarium jest obiektem stacjonarnym — by obejrzeć seans astronomiczny, trzeba wybrać się do najbliższej placówki tego rodzaju. W Polsce istnieje 30 planetariów, z których tylko około 10 jest publicznie dostępnych.

Przekazywanie wiedzy odbywa się poprzez nagrane według określonego scenariusza seanse. Przebieg seansu — ruchy głównego aparatu wyświetlającego gwiazdy, projektory dodatkowe, głos lektora, dźwięki — mogą być sterowane przez komputer. W większości polskich planetariów publicznych nagrany jest jedynie głos lektora i dźwięki, natomiast sterowanie odbywa się ręcznie. W niektórych małych planetariach całość seansu prowadzona jest na żywo.

Planetarium przenośne (inaczej planetarium mobilne), to nowoczesny typ planetarium. Większość planetariów przenośnych jest wyposażona w zaawansowany projektor cyfrowy. Mówiąc w dużym uproszczeniu, projektor takiego planetarium przypomina urządzenia używane do wyświetlania filmów w domowym kinie. Od zwyczajnego domowego projektora różni się parametrami technicznymi oraz udoskonaloną optyką. Za wyświetlanie obrazu odpowiada komputer.

Możliwości projekcyjne zaawansowanego planetarium cyfrowego znacznie przewyższają możliwości planetariów klasycznych. Ich zwarta konstrukcja pozwala na instalację w mniejszych kopułach oraz wykorzystanie w planetariach przenośnych. Planetarium Bajkonur to jedno z najnowocześniejszych mobilnych planetariów w Polsce i naszej części Europy.

Istnieją też przenośne planetaria analogowe — rozwiązania starego typu o bardzo ograniczonych możliwościach projekcyjnych. Takie rozwiązania można spotkać również w Polsce.

Mapę i wykaz wszystkich polskich planetariów można obejrzeć w tym miejscu.

Projektor naszego planetarium »

Planetarium Bajkonur to jedno z najnowocześniejszych mobilnych planetariów w Polsce i naszej części Europy. Wyposażone jest w projektor Digitarium Delta, wyprodukowany przez pioniera i lidera światowego rynku przenośnych planetariów cyfrowych — amerykańską firmę Digitalis Education Solutions, Inc..

Nadmuchiwana kopuła »

Kopuła wykonana jest z nieprzepuszczającego światła z zewnątrz, miękkiego, trudno gniotącego się materiału, niepalnego i bezpiecznego. Wewnętrzna strona kopuły pokryta jest powłoką o odpowiedniej odbiciowości światła, gwarantującej poprawną jakość wyświetlanego na niej obrazu. Kopuła zaopatrzona jest w rękaw, przez który za pomocą wydajnego wentylatora do wnętrza wdmuchiwane jest powietrze, utrzymujące kopułę we właściwym kształcie. Wymianę powietrza zapewniają otwory wentylacyjne. Wewnątrz kopuły o średnicy 5 metrów jest wystarczająco dużo miejsca dla 25-30 dzieci lub kilkunastu dorosłych osób.
Polityka prywatności | Kontakt
© 2010-2019 Planetarium Bajkonur
stat4u