Przenośne planetarium (określane również jako planetarium mobilne) jest nowoczesną multimedialną pomocą dydaktyczną oraz doskonałym narzędziem wspomagającym edukację. Umożliwia przekazywanie wiedzy astronomicznej w atrakcyjnej dla młodego widza formie żywego, animowanego pokazu wewnątrz nadmuchiwanej kopuły w sposób niedostępny dla tradycyjnych form nauczania. Planetarium Bajkonur to znakomita zachęta do zainteresowania dzieci i młodzieży astronomią, a wraz z nią innymi naukami przyrodniczymi.

Po prostu dlatego, że znamy się na tym co robimy. Jesteśmy jednym z najstarszych planetariów przenośnych planetariów w Polsce — działamy od stycznia 2011 r. Do końca roku szkolnego 2018/19 przeprowadziliśmy już niemal 5000 pokazów w 700 miejscach, w niektórych szkołach i przedszkolach co roku od początku działalności. Seanse przygotowuje i prowadzi astronom z wykształcenia — to gwarancja bezbłędnego przygotowania merytorycznego. Nie bez powodu nasze motto to pasja — wiedza — doświadczenie.

Nasz największy atut to możliwość spotkania z prawdziwym astronomem, który chętnie odpowiada na pytania. Dzięki temu, że nasze seanse są przygotowywane od podstaw dla określonych grup wiekowych, łatwo nam jest dostosować się do widzów, którzy uczestniczą w pokazie pod kopułą planetarium. W swojej ofercie posiadamy filmy edukacyjne z dziedziny astronomii, ale nie traktujemy ich jako jedynego elementu spotkania. Wychodzimy bowiem z założenia, że żaden film nie zastąpi żywej narracji, skierowanej bezpośrednio do widzów i słuchaczy. Wyróżnia nas bogata oferta seansów.

Planetarium nie może być rozstawione na otwartej przestrzeni (poza budynkiem)! Poza tym ograniczeniem potrzebujemy naprawdę niewiele — wystarczy nam pomieszczenie o minimalnych wymiarach podłogi 6x6 metrów i wysokości ok. 3,20 m (proszę zwrócić uwagę na wiszące pod sufitem przeszkody, głównie lampy). Najlepiej sprawdzają się sale gimnastyczne i aule, ewentualnie opróżnione z ławek i krzeseł klasy. Niezbędny jest dostęp do sprawnego gniazdka elektrycznego (230 V). Zaciemnienie sali nie jest niezbędne, chociaż dobrze jest wybrać salę z oknami nie wychodzącymi na południe (w gorące dni kopuła może się nagrzewać).

Przygotowanie planetarium do pracy zajmuje ok. 30 minut. Tyle samo czasu zajmuje składanie sprzętu.

To bardzo proste. Jeśli chcecie Państwo, by przenośne planetarium Bajkonur przyjechało do szkoły, przedszkola, domu kultury lub w dowolne inne miejsce, skontaktujcie się z nami. Rozwiejemy wątpliwości, omówimy szczegóły i ustalimy dogodny termin.

Niestety nie. Kopuła musi znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu. Jest to podyktowane głównie względami bezpieczeństwa — silniejszy podmuch wiatru mógłby podwiać kopułę i przewrócić ją, robiąc krzywdę osobom znajdującym się we wnętrzu. Poza tym wiejący wiatr powoduje, że kopuła faluje zniekształcając obraz i psując efekt wizualny.

Oczywiście! Tak jak wyjaśniamy w poprzednim pytaniu, kopuła nie może być ustawiona bezpośrednio na zewnątrz. Na imprezach odbywających się na otwartej przestrzeni można jednak rozłożyć planetarium w dodatkowym namiocie. O szczegóły techniczne i pełną ofertę prosimy spytać bezpośrednio — wyślij e-maila lub zadzwoń.

Nie. Zaletą naszego planetarium jest to, że to my dojeżdżamy do widzów, a nie oni do nas. Z punktu widzenia szkół i przedszkoli, które nie zawsze mogą zorganizować wyjazd większej grupy swoich wychowanków do odległej atrakcji jest to niewątpliwy plus, ale staje się jednocześnie minusem, jeśli chcą nas odwiedzić widzowie indywidualni. Mamy jednak radę i na to: we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomiliśmy duże, 8-metrowe planetarium stacjonarne. Znajduje się ono w Parku Szczytnickim we Wrocławiu, niedaleko Hali Stulecia i ogrodu zoologicznego. W dni powszednie z planetarium mogą korzystać grupy zorganizowane, a w weekendy widzowie indywidualni. Więcej informacji na stronie wrocławskiego planetarium.

W szkole lub przedszkolu dopasowujemy się do rytmu dnia placówki: w szkole do lekcji i przerw, w przedszkolu do czasu zabaw i posiłków.
Spotkanie rozpoczyna się krótkim przywitaniem. Objaśniamy zasady sprawnego wchodzenia do kopuły, zajmowania miejsc i zachowania podczas seansu. Widzowie zajmują miejsca na podłodze, na przygotowanych matach, dlatego też wskazane jest, by podłoga w pomieszczeniu, w którym rozstawione będzie planetarium, była czysta i sucha, ewentualnie przykryta tkaniną, wykładziną lub dywanem. Prowadzący zamyka kopułę i rozpoczyna się właściwa część pokazu. Zależnie od tematyki seans jest prowadzony w całości na żywo, częściowo nagrany z komentarzem na żywo lub nagrany w całości i czytany przez lektora. W trakcie pokazu prowadzonego na żywo rozmawiamy z widzami, zadajemy im pytania oraz udzielamy odpowiedzi na pytania od widzów. W ten sposób spotkanie staje się prawdziwie interaktywne, a widzowie mają wpływ na jego kształt i treść.

Kopuła ma ograniczoną pojemność. Swobodnie mieści się w niej 25 dzieci lub 20 dorosłych. Jeśli w seansie uczestniczy jedna lub więcej osób na wózkach inwalidzkich, dostępna dla pozostałych widzów powierzchnia podłogi zmniejsza się — prosimy o uwzględnienie tego faktu w planowaniu liczebności grup widzów.

Tak, to żaden kłopot. Jesteśmy planetarium przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Do kopuły można wprowadzić większość wózków inwalidzkich.