Wybrane wydarzenia z udziałem naszego planetarium

Planetarium Bajkonur na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

DFN2016Nasze planetarium brało udział w lokalnym wydaniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Po raz kolejny zagościliśmy w Bystrzycy Kłodzkiej, prowadząc pokazy dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i jednej ze szkół podstawowych.
Noc Bibliotek w Jeleniej Górze

Noc BibliotekOd kilku lat organizowane jest w polskich bibliotekach wydarzenie pod nazwą Noc Bibliotek. W tym roku nasze planetarium brało w nim udział prezentując „sztuczne niebo” pod kopułą oraz niebo rzeczywiste przez teleskop z tarasu Książnicy Karkonoskiej. Impreza zgromadziła liczne grono młodszych i starszych widzów. Chętnych było tak Pomimo obecności chmur Więcej szczegółów na stronie Książnicy Karkonoskiej. Informacje o Nocy Bibliotek są również dostępne na stronie Jelonka.com.


Pomorski Festiwal Nauki

Pomorski Festiwal NaukiBałtycki Festiwal Nauki zmienił nazwę i stał się Pomorskim Festiwalem Nauki. Niezależnie od tej zmiany Akademia Pomorska w Słupsku zaprosiła nas po raz kolejny. Tym razem staraliśmy się przybliżyć widzom, skąd astronomowie wiedzą, że wokół innych gwiazd krążą planety i w jaki sposób je odkrywają. Pretekstem do wyboru tego tematu był majowy tranzyt Merkurego i przyszłoroczny start teleskopu TESS przeznaczonego do odkrywania planet pozasłonecznych.Międzynarodowy Dzień Planetariów w Łodzi

W tym roku Łódź będzie gościć grono polskich planetariuszy z okazji Międzynarodowego Dnia Planetariów. Otwarte w styczniu najnowocześniejsze w naszej części Europy planetarium EC-1 zaprosiło pracowników i sympatyków polskich planetariów do udziału w tym święcie. Planetarium Bajkonur będzie tam również. Tym razem nie zabieramy swojej nadmuchiwanej kopuły, ale zaprezentujemy jeden z naszych seansów — Dzieci Pana Astronoma — w 14-metrowej kopule dla ponad setki widzów. Zapraszamy zwłaszcza dzieci! Więcej szczegółów na stronie planetarium EC-1.

PS. Nasz ślad tego zdarzenia jest dostępny na stronie łódzkiego dodatku Gazety Wyborczej.


Międzynarodowy Dzień Planetariów 2016


Bajkonur w Parku Handlowym Bielany

Park Handlowy BielanyOd 21 sierpnia do 6 września można będzie nas spotkać w Parku Handlowym Bielany pod Wrocławiem, w rozbudowywanym centrum handlowym, przy głównym wejściu do sklepu (oficjalna informacja na stronie PH Bielany). Godziny pokazów: od poniedziałku do soboty oraz w niedzielę. Zapraszamy!

XIII Bałtycki Festiwal Nauki

XIII Bałtycki Festiwal NaukiJuż trzeci raz Akademia Pomorska w Słupsku zaprosiła nas do udziału w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Do naszej kopuły zawitali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i licealiści. Dziękujemy i… do zobaczenia za rok!Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie

Już po raz trzeci pojawimy się w Planetarium Śląskim w Chorzowie — największym i najstarszym polskim “sztucznym niebie” z okazji Międzynarodowego Dnia Planetariów.


Międzynarodowy Dzień Planetariów 2015


Zjazd Świdniczan

Zjazd Świdniczan 2014 Przedostatni weekend sierpnia 2014 r. spędziliśmy w nieodległej Świdnicy, którą widzimy z okien naszego mieszkania. Na zaproszenie Świdnickiego Ośrodka Kultury nadmuchaliśmy naszą kopułę w holu teatru, by zaprezentować świdniczanom i ich rodzinom gwieździste niebo. Premierę miał nasz najnowszy nabytek — edukacyjny film „Nieziemskie księżyce”. Po seansie przentowaliśmy wygląd aktualnego nieba i zachęcaliśmy widzów do samodzielnych obserwacji.

Projekt Eduscience zakończony

Eduscience W czerwcu 2014 r. zakończył się projekt Eduscience — jeden z największych w Polsce projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej — którego częścią było również nasze planetarium. W salach zamku Książ przeprowadziliśmy 36 pokazów dla prawie 700 uczniów szkół ze wszystkich zakątków Polski. Spotkaliśmy się zarówno z dziećmi rozpoczynającymi swoją szkolną przygodę, jak i nastolatkami spędzającymi ostatnie tygodnie w ławkach szkoły podstawowej. Dziękujemy za wspólną naukową przygodę!


Industriada 2014

Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to duża impreza kulturalna odbywającą się na Śląsku. Wzięliśmy w niej udział prezentując pokazy astronomiczne w industrialnym otoczeniu nadszybia kopalni Ignacy w Rybniku. Nasze planetarium zostało okrzyknięte „hitem imprezy”, z czego oczywiście jesteśmy bardzo dumni!

Industriada 2014


XII Bałtycki Festiwal Nauki

XII Bałtycki Festiwal Nauki23 maja 2014 r. po raz drugi wzięliśmy udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Podobnie jak przed rokiem zaprosiła nas w swoje gościnne mury Akademia Pomorska w Słupsku, w której uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich opowiadaliśmy o interesujących zjawiskach, które można zobaczyć na niebie późną wiosną i latem.Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie

Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do Chorzowa, by w największym i najstarszym polskim planetariów zaprezentować nasz repertuar widzom uczestniczącym w Międzynarodowym Dniu Planetariów. W naszej nadmuchiwanej kopule prezentowaliśmy najnowszy nabytek — edukacyjny film „Podróż na Księżyc” oraz nasze autorskie seanse. Pod 23-metrową kopułą prezentowane były seanse Planetarium Śląskiego oraz innych zaproszonych planetariów stacjonarnych.

Międzynarodowy Dzień Planetariów 2014


Bajkonur na Międzynarodowych Targach Turystycznych

W drugi weekend lutego 2014 r. ponownie można było odwiedzić nas na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Hali Stulecia we Wrocławiu. Jak przystało na tematykę imprezy, zabraliśmy widzów tak daleko, jak żaden inny wystawca — na Księżyc (i z powrotem oczywiście)!

MTT 2014


Kosmiczna biblioteka

Zimę pożegnamy w Bibliotece Gminnej w Wiszni Małej. Ostatni weekend śnieżnej pory roku będzie prawdziwie kosmiczny dzięki obecności naszego planetarium. Więcej informacji na stronie biblioteki. Uzupełnieniem pokazów w planetarium będą obserwacje nieba oraz warsztaty manualne dla najmłodszych (w późniejszym terminie). Zapraszamy!


Kosmiczna biblioteka

Kosmiczna biblioteka


Międzynarodowy Dzień Planetariów

Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie Co roku, w niedzielę najbliższą wiosennej równonocy, planetaria na świecie obchodzą swoje święto. W 2013 roku Międzynarodowy Dzień Planetariów przypada 17 marca. Największe i najstarsze planetarium w Polsce — Planetarium Śląskie w Chorzowie — zaprosiło nas do zaprezentowania swojego programu szerszej publiczności. Do zobaczenia na Śląsku!


Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie


Spotkanie z podróżnikami

Spotkania z podróżnikami w Strzelinie W połowie ferii zimowych (4 lutego 2013 r.) zabraliśmy gości Strzelińskiego Ośrodka Kultury w podróż po kilku krajach Afryki Zachodniej — Ghanie, Togo i Beninie, które mieliśmy okazję odwiedzić kilka lat wcześniej. Pokazaliśmy nieco zdjęć, pokonaną trasę, podzieliliśmy się wrażeniami z kontaktu z inną kulturą. Mamy nadzieję, że widzowie starsi i młodsi dowiedzieli się czegoś o Afryce, życiu jej mieszkańców i niezwykłej przyrodzie. Do zobaczenia przy innej okazji! (relacja TV Strzelin)


Ferie w Strzelińskim Ośrodku Kultury 2013


Kosmiczne ferie w Strzelinie

Spotkania z podróżnikami w Strzelinie Niektóre dzieci z powiatu strzelińskiego miały prawdziwie kosmiczne ferie! Pojawiliśmy się z naszym planetarium w dwóch wiejskich światlicach - w Nieszkowicach i Dębnikach. Pierwsza niedawno wyremontowana, druga zbudowana po latach starań i otwarta dla mieszkańców zaledwie rok wcześniej. Na spotkaniu z rozgwieżdżonym niebem (chociaż pogoda za oknem była prawdziwie zimowa - chmury, wiatr i zimno) pojawiło się około 20 dzieci. Najmłodsi widzowie przyszli z rodzicami lub dziadkami. Przychyliliśmy im nieba i pokazaliśmy kawałki pozaziemskiej materii — meteoryty. Każdy miał okazję wziąć je do ręki i porównać z kamieniami ziemskiego pochodzenia, znalezionymi przy drodze, w pobliskim kamieniołomie bazaltu. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie — może w innych świetlicach?


Kosmiczne ferie na planecie dobrej zabawy

Kosmiczne ferie na planecie dobrej zabawy w Polkowicach Uczniowie z Polkowic nie mogli narzekać na brak atrakcji podczas ferii. Polkowickie Centrum Animacji zaprosiło dzieci od lat siedmiu w górę na planetę dobrej zabawy! Zajęcia, których tematem przewodnim był Kosmos, odbywały się w różnej formie: plastycznej, ruchowej, tanecznej... Jedną z atrakcji było nasze planetarium, w którym zabraliśmy trzy grupy młodych widzów w podróż po niebie. (relacja TV Polkowice)


Kosmiczne ferie na planecie dobrej zabawy


Kamienie z Kosmosu w Nowej Rudzie

Kamienie z nieba w Nowej Rudzie Parafrazując znane powiedzenie, „jak wygląda kamień, każdy widzi”. Potykamy się o nie czasami. Kamienie różnej wielkości, barwy i kształtu bywają używane jako ozdoba ogrodu, a nawet biżuterii. Ale czy ktoś słyszał, by kamienie spadały z nieba? Studenci noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku już o tym wiedzą dzięki spotkaniu z astronomem. W trakcie prelekcji usłyszeli wiele ciekawostek i nieznanych na co dzień faktów o meteorytach — skałach pochodzenia pozaziemskiego, które na naszą planetę przybyły wskutek licznych zderzeń Ziemi z odłamkami komet i planetoid. Jedną z atrakcji spotkania była możliwość obejrzenia z bliska nieziemskich kamieni, w tym prawdziwych rarytasów — odłamków skał z Księżyca i Marsa (relacja na portalu NowaRuda.pl).


Sylwester w przestworzach

Sylwester w przestworzach Ostatnie dni 2012 roku dla gości Villa Cottonina były z pewnością niezapomniane. Kompleks hotelowo-wypoczynkowy położony w Świeradowie Zdroju, w sąsiedztwie nieodległego Izerskiego Parku Ciemnego Nieba — pierwszego na świecie transgranicznego obszaru ochrony nocnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym oświetleniem. Podczas „Sylwestra w przestworzach” planetarium Bajkonur miało okazję umilić czas dzieciom oraz dorosłym. Pod kopułą planetarium poprowadziliśmy widzów w niejedną kosmiczną podróż. W trakcie warsztatów każde z dzieci miało okazję stworzyć własny Układ Słoneczny, ugruntowując wiedzę wyniesioną z planetarium. Najmłodsi, dla których pojęcie Układu Słonecznego jest jeszcze zbyt skomplikowane mogli radośnie rysować, wycinać, malować i wyklejać kosmiczne motywy. Dorosłym za pomocą Dwóch szkiełek pokazaliśmy, po co właściwie astronomom potrzebne są teleskopy. By teoria stała się bardziej zrozumiała, zaprosiliśmy wszystkich chętnych na nocne obserwacje nieba przez teleskop. Przebojami wieczoru były dwa ciała Układu Słonecznego - Księżyc oraz Jowisz. Kolejny dzień to spotkanie w kameralnym gronie, prezentacja ogólnodostępnych programów astronomicznych oraz możliwość bliższego zapoznania się z meteorytami. Koniec roku uważamy za bardzo udany i mamy nadzieję na podobne spotkania w przyszłości!


Projekt Eduscience

Eduscience W malowniczej scenerii Książa — trzeciego co do wielkości zamku w Polsce — po raz pierwszy w wielowiekowej historii pojawiło się planetarium. Korzystają z niego uczniowie gimnazjów i szkół średnich z różnych miast Polski, uczestnicy Eduscience — jednego z największych w Polsce projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej (opis projektu). W tzw. Sali Krzywej — dawnym gabinecie księcia, właściciela rozległych dóbr książańskich — ze wspaniałym widokiem na dolinę rzeki Pełcznicy i gęsto porośnięte lasami strome zbocza — wyczarowujemy niebo. Kopuła naszego przenośnego planetarium zamienia się w obserwatorium astronomiczne oraz pojazd kosmiczny w jednym. Uczniowie wraz z nauczycielami przychodzą do nas po przedpołudniowej wizycie w Obserwatorium Sejsmologicznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie zdobywają wiedzę na temat ruchów skorupy ziemskiej. Po obiedzie i zwiedzaniu zamku nasze planetarium bierze ich pod swoją opiekę, opowiadając o dawnych i aktualnych odkryciach astronomicznych oraz prezentując wygląd nieba w dniu wycieczki oraz najbliższej nocy — po to, by można było teorię (niebo w planetarium) przełożyć na praktykę (własne obserwacje prawdziwego nieba). Opis wycieczki oraz relacje uczniów: 1, 2.


Przygoda z astronomią w Strzelinie

Przygoda z astronomią w Strzelinie 28 sierpnia u stóp wieży ciśnień w Strzelinie zgromadziło się wokół naszych teleskopów liczne grono osób. Niestety, pogoda nie pozwoliła na obejrzenie planet, ale za to udało nam się pokazać Słońce i Księżyc krótko przed pełnią. Spotkanie okraszone było ciekawostkami i zakończyło się po godzinie 21. Fotorelacja ze spotkania znajduje się na stronie Strzelińskiego Ośrodka Kultury, dostępna jest też filmowa relacja TV Strzelin.Piknik rodzinny w Wójcicach

W niedzielę 1 lipca pojawiliśmy się po raz ostatni przed nowym rokiem szkolnym w Wójcicach i opowiedzieliśmy o niebie uczniom tamtejszej szkoły podstawowe. Dziękujemy!

Piknik rodzinny Wójcice 2012


Gwiazdy na jarmarku

W niedzielę 27 maja można nas było spotkać na V Jarmarku Małkowickim. Pokazaliśmy niebo pensjonariuszom Centrum Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz innym uczestnikom jarmarku. Dziękujemy!


Starachowicki Festiwal Nauki

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum 23 maja w Starachowicach, w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura odbyła się pierwsza edycja festiwalu nauki. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wydarzeniu, spotkaliśmy się z uczniami starachowickich szkół. Opowiadaliśmy głównie o nadchodzącym wielkimi krokami tranzycie Wenus, prezentując specjalny seans i opowiadając o bezpiecznych metodach obserwacji tego niezwykłego zjawiska.


Bajkonur w Klinice Kardiologii

Klinika Kardiologii we Wrocławiu 9 maja odwiedziliśmy dziecięcą Klinikę Pediatrii, Alergologii i Kardiologii we Wrocławiu, by przybliżyć niebo małym pacjentom. Przywieźliśmy naszą nadmuchiwaną kopułę i pozwoliliśmymy dzieciom na co dzień przebywającym w sterylnej atmosferze szpitala na oderwanie się od Ziemi i podróż w Kosmos. Dla Tomka była to swego rodzaju podróż sentymentalna — ćwierć wieku temu, jeszcze jako dziecko, leczył się tam z powodu kłopotów z sercem. Dziękujemy za miłe przyjęcie!


Międzynarodowy Dzień Planetariów

Międzynarodowy Dzień Planetariów Okolice pierwszego dnia wiosny to dla planetariów na całym świecie okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Planetariów. W tym roku byliśmy w planetarium Niebo Kopernika na spotkaniu przedstawicieli polskich planetariów — małych i dużych, stacjonarnych i przenośnych, starych i nowych.Wylicytuj wyjątkowy seans w planetarium!

WOŚP 20128 stycznia 2012 r. po raz dwudziesty zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podobnie jak rok wcześniej, dołożyliśmy swoją małą cegiełkę do wielkiego gmachu Orkiestry. Można nas było spotkać w holu teatru w świdnickim rynku, gdzie poprowadziliśmy 6 pokazów. Ponadto wystawiliśmy na aukcję specjalny pokaz w naszym planetarium. Odwiedziło nas około 150 osób, a do orkiestrowej puszki w naszym planetarium trafiło ponad 380 zł. Dziękujemy!


Planetarium Bajkonur jako ekspert w Strefie Stylu Radia RAM

W Strefie Stylu wrocławskiego Radia RAM opowiemy o możliwościach uatrakcyjnienia czasu spędzanego przez dzieci i młodzież. Będziemy jednymi z zaproszonych ekspertów opowiadających o nowych formach nauki przez zabawę!


Planetarium Bajkonur na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Jesień na Dolnym Śląsku jest od kilkunastu lat nieodłącznie związana z Dolnośląskim Festiwalem Nauki — jedną z największych w Polsce imprez popularyzujących naukę. Będziemy tam podczas edycji regionalnych w Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Legnicy, Ząbkowicach Śląskich i Zgorzelcu.


Planetarium Bajkonur w Polkowicach

Koniec sierpnia i koniec wakacji w Polkowickim Centrum Animacji. Będziemy tam prowadząc lekcje astronomii w ramach projektu Lato z pasją!


Planetarium Bajkonur na święcie zespołu Śląsk

Podczas święta zespołu Śląsk (1-3 lipca 2011 r.) w Koszęcinie byliśmy jedną z atrakcji!


Miasto Meteorytów — Piława Górna

17 maja 1879 r. w obecnej Piławie Górnej (niem. Gnadenfrei) spadł meteoryt, a spadek ten był obserwowany przez pracującą w polu kobietę. Więcej informacji o tym niezwykłym wydarzeniu na stronie Wiki.Meteoritica.pl.

15 czerwca planetarium Bajkonur odwiedziło Miasto Meteorytów — Piławę Górną na Dolnym Śląsku. Pokazy poprowadziliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury pomiędzy 10:00 a 15:00 w ramach imprezy poświęconej spadkowi meteorytu Piława Górna (Gnadenfrei). Ponieważ 15 czerwca było w Polsce widoczne całkowite zaćmienie Księżyca, nasz specjalny pokaz opowiadał o tym niecodziennym zjawisku.

Miasto Meteorytów


Patronat medialny serwisu Mali Turyści

Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że nawiązaliśmy współpracę ze znakomitym portalem Mali Turyści skierowanym do rodziców poszukujących ciekawych miejsc, imprez i wydarzeń w Polsce dla siebie i dla swoich pociech. Gorąco zachęcamy do odwiedzin i zapraszamy na nasz profil w tym serwisie.

Mali Turyści


Planetarium Bajkonur i Noc Muzeów

Podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011 r. opowiedzieliśmy o tajemnicach nieba w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.


Bajkonur we Wrocławiu

9 i 10 kwietnia 2011 r. pojawiliśmy się na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Hali Orbita we Wrocławiu. Oto oficjalna informacja na stronie organizatora oraz rekomendacja dla przyszłych klientów naszego planetarium.

MTT 2011


Patronat medialny serwisu Kosmonauta.net

Na swoje łamy zaprosił nas portal Kosmonauta.net, propagujący wiedzę z zakresu astronautyki i eksploracji Kosmosu, współpracujący z organizacjami zajmującymi się badaniami kosmicznymi, budową urządzeń na potrzeby misji załogowych i bezzałogowych oraz propagowaniem nauk powiązanych z astronautyką i badaniami Układu Słonecznego i Wszechświata. Zachęcamy do odwiedzin i zapraszamy na nasz profil w tym serwisie.

Kosmonauta.net

Przyjdź i wylicytuj kosmiczną podróż dla dzieci!

9 stycznia 2011 r. byliśmy jedną z atrakcji XIX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świdnicy. Przez trzy godziny, od 12 do 15 w teatrze Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku prezentowaliśmy nasze planetarium. Odwiedziło nas około 150-180 osób. Dodatkowo odbyła się licytacja seansu dla wybranego domu dziecka w Świdnicy lub okolicach. Do puszek wolontariuszy w naszym planetarium udało się zebrać ponad 150 zł. Pokaz został wylicytowany przez harcerzy ze świdnickiego hufca ZHP. Gratulujemy i… do zobaczenia podczas zimowych ferii!

Relacja z finału WOŚP jest dostępna na stronie świdnickiego hufca ZHP.

Referencje hufca ZHP Świdnica Dyplom WOŚP 2011 Licytacja na WOŚP 2011

Polityka prywatności | Kontakt
© 2010-2019 Planetarium Bajkonur
stat4u