Pokazy nieba i warsztaty

Astronomia jest nauką opierającą się w głównej mierze na obserwacjach. Planetarium przenośne pozwala na przeżycie fantastycznych chwil pod niebem, jakiego mieszkańcy miast nie znają. Oprócz seansów i lekcji astronomii w mobilnym planetarium oferujemy też żywy kontakt z prawdziwym niebem — obserwacje astronomiczne przez profesjonalne teleskopy.

Obserwacje są bez wątpienia najbardziej atrakcyjną formą zajęć, umożliwiając bezpośredni kontakt z prawdziwym niebem. Ze względu na swoją specyfikę wymagają ciemnego nieba (poza obserwacjami Słońca, które prowadzi się w pogodny dzień) i mogą być rozpoczęte co najmniej godzinę po zachodzie Słońca, najlepiej z miejsca położonego poza miastem. Z centrum miasta można obejrzeć Księżyc i jasne planety, o ile pozwalają na to warunki lokalne w miejscu obserwacji (wysokość nad horyzontem, brak przeszkód terenowych — budynków, drzew itp.). Jeśli to możliwe, warto poprowadzić obserwacje z dala od sztucznego oświetlenia. Najważniejszym warunkiem powodzenia obserwacji jest odpowiednia pogoda.

Celestron NexStar 6SE — „mechaniczna pomarańcza”.

Teleskop Celestron NexStar 6SE Teleskop o średnicy lustra 15 cm, wyprodukowany przez jednego z najbardziej znanych producentów instrumentów optycznych na świecie. Uniwersalny instrument automatycznie śledzący ruch nieba pozwala na prowadzenie obserwacji zarówno w nocy (Księżyc, planety, galaktyki, mgławice, gwiazdy podwójne i wielokrotne oraz wiele innych obiektów), jak i w dzień (obserwacje powierzchni Słońca przez specjalny filtr).

Coronado PST — niewielkie wymiary, ogromne możliwości.

Teleskop słoneczny Coronado PST Instrument przeznaczony do bezpiecznych obserwacji Słońca, pokazujący je w sposób niedostępny dla zwykłych teleskopów ze względu na zastosowany w nim filtr (tzw. linia Hα wodoru — gazu stanowiącego podstawowy składnik Słońca). Obraz ma czerwone zabarwienie, na tle tarczy słonecznej widać ciemne plamy, jasne pochodnie, włókna, a na brzegu tarczy protuberancje — wyrzuty gorących gazów ponad powierzchnię gwiazdy. Obserwując zmieniający się dynamicznie obraz przekonujemy się, że Słońce nie jest spokojną, żółtą, przyjaźnie uśmiechniętą gwiazdką często przedstawianą w ten sposób na rysunkach, ale rozgrzaną do temperatury milionów stopni kulą gazów, wysyłającą ku nam światło i ciepło, wpływającą na nasze życie bardziej niż zazwyczaj nam się wydaje.

Warsztaty plastyczne Warsztaty, wykłady i prelekcje to kolejny przejaw naszej aktywności. Poprowadzimy je w dowolnym miejscu i na dowolny temat związany z astronomią. Mogą to być prezentacje multimedialne z bogatym, przystępnie podanym komentarzem albo zajęcia manualne dla najmłodszych.

Jeśli chcecie zaprosić nas do siebie, zachęcamy do kontaktu.

Polityka prywatności | Kontakt
© 2010-2019 Planetarium Bajkonur
stat4u