+ Bajkonur - przenośne planetarium, planetarium mobilne

O załodze Bajkonuru

Planetarium Bajkonur stworzyli Tomasz i Monika. Tomasz jest astronomem z wykształcenia i zamiłowania, Monika ukończyła filologię rosyjską.

Od ponad 10 lat stanowimy zgrany tandem w życiu prywatnym i zawodowym. Połączyła nas wspólna pasja — pogoń za całkowitymi zaćmieniami Słońca. By je podziwiać podróżujemy w różne miejsca globu, od początku do końca organizując wyjazdy na własną rękę. Możemy o nich opowiedzieć w szkole, ośrodku kultury lub w dowolnym innym miejscu.

Interesuje nas szeroko pojmowana nauka. Uwielbiamy interaktywne wystawy oraz muzea techniki i nauki. Lubimy dzielić się posiadaną wiedzą. Tomasz przez wiele lat brał udział w akcji edukacyjnej Wakacje w planetarium, organizowanej przez planetarium i obserwatorium astronomiczne Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie oprócz wykonywania własnych obserwacji prowadził seanse w planetarium oraz pokazy plam słonecznych i nocnego nieba dla indywidualnych turystów i grup młodzieży. Podczas gdy Tomasz zarażał astronomiczną wiedzą turystów odwiedzających Wzgórze Katedralne we Fromborku, Monika zdobywała górskie szczyty, pływała kajakiem po polskich rzekach i jeziorach i odwiedzała naszych wschodnich sąsiadów.

Pomysł uruchomienia mobilnego planetarium powstał podczas Podboju Polskich Planetariów — inicjatywy grupy przyjaciół, której celem jest odwiedzenie i opisanie wszystkich istniejących w Polsce planetariów. Jest to projekt otwarty — rozpoczął się jesienią 2007 roku, a zakończy z chwilą, gdy ostatnie planetarium zostanie obejrzane i opisane. Byliśmy w niemal wszystkich planetariach stacjonarnych w Polsce — starych i nowych, dużych i małych, publicznie dostępnych i szkolnych, czynnych i zamkniętych — i śmiało możemy powiedzieć o sobie, że wiemy o nich bardzo dużo. Na bazie tych cennych doświadczeń prezentujemy nasze autorskie seanse.

Z naszym wspólnym pomysłem na nowoczesne podejście do edukacji astronomicznej wystartowaliśmy w kilku konkursach. W niektórych przeszliśmy przez gęste sito eliminacji, w jednym jury przyznało nam pierwsze miejsce. Doceniło nas prestiżowe Wrocławskie Centrum Transferu Technologii — związana z Politechniką Wrocławską instytucja wspomagająca łączenie biznesu i nauki.

Seanse prezentowane w planetarium wymyślamy i przygotowujemy wspólnie w domowym zaciszu. Niektóre z nich to gotowe filmy, zaprojektowane specjalnie do wyświetlania w planetarium. Wybieramy je starannie i samodzielnie tłumaczymy, nagrywając polską ścieżkę dźwiękową w profesjonalnym studio z udziałem zawodowych lektorów. Na życzenie poprowadzimy warsztaty lub pokazy astronomiczne, będące znakomitym i naturalnym uzupełnieniem seansu w planetarium.

Tomasz opiekuje się działem Planetaria na największym polskim forum astronomicznym Astropolis.

Polityka prywatności | Kontakt
© 2010-2019 Planetarium Bajkonur
stat4u