Rss Feed Facebook button Twitter button Wykop button
Sie
01
2016
0

Planetariusze wszystkich krajów, łączcie się!

2016logorevolveNa ten tydzień czekałem od dwóch lat – od chwili, gdy oficjalnie ogłoszono, że Warszawa, a dokładniej planetarium Niebo Kopernika będzie gościć 24. spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (International Planetarium Society, IPS). I doczekałem się! (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Podróże |
Lis
30
2015
0

Po co komu planetarium (cz. 2)

Tomek w planetariumTo druga część wywiadu z samym sobą, tym razem o tym, co dzieje się pod kopułą planetarium w trakcie pokazów i jak reagują na nie moi widzowie. Jest też sporo o filozofii prowadzenia pokazów, zwłaszcza o tym, dlaczego nie lubię pokazywać filmów. Pierwsza część jest dostępna w tym miejscu.

 

(Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Ciekawostki,Wspomnienia |
Lis
26
2015
2

Po co komu planetarium? (cz. 1)

Tomek w planetarium Z okazji urodzin postanowiłem zrobić sobie prezent. Ponieważ nie prowadzę dzisiaj pokazów, zostałem w domu, a pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, zabrałem się za odkładaną od dawna pracę i przelewam na klawiaturę tekst, który dojrzewał we mnie od dawna, a teraz przyjmuje ostateczną postać. Zastanawiałem się, jaką formę mu nadać. Zdecydowałem, że będzie to wywiad z samym sobą – trochę przekornie i niestandardowo. Pytający jest ze mną oczywiście na „ty”. Daje mi to pewną dowolność, podczas wywiadu łatwej „chlapnąć” coś, czego w schludnie przygotowanym artykule nie napisałoby się. Innymi słowy i z lekkim przymrużeniem oka do czytelnika (bez względu na płeć): wywiad jest autoryzowany.

(Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Ciekawostki,Wspomnienia |
Sie
07
2015
0

Pracowite wakacje

SłoneczkoPołowa szkolnych wakacji za nami, ale my nie próżnujemy. Rok szkolny to intensywny czas – najpierw reklama, a później jej efekty, czyli wyjazdy na pokazy do przedszkoli i szkół. (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Ciekawostki,Seanse |
Lut
04
2015
0

Zaćmienie Słońca – czas rozpocząć przygotowania!

logoZaczęło się – jak wszystko – od pomysłu. Pojawił się on na przełomie wiosny i lata 2014 r. podczas jednego z seansów Cztery pory roku, opowiadającego o przyczynach występowania pór roku i zmian długości dnia i nocy. Zamysł był następujący: pomożemy nauczycielom w szkołach, które odwiedziliśmy zorganizować obserwacje częściowego zaćmienia Słońca w pierwszy dzień wiosny 2015 r. Ogólny szkic szybko przybrał konkretne kształty: oprócz materiałów informacyjnych w kopercie znajdą się zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać, by nie uszkodzić wzroku oraz – to najważniejsze – szkło do obserwacji zaćmienia. Proste? Proste! Teraz należało jedynie przygotować materiały i wysłać je… (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Zaćmienie Słońca 2015 | Tagi: , ,
Paź
26
2014
0

Seans „Powrót na Księżyc”

btm.01057Markę Google zna każdy Ziemianin mający dostęp do Internetu. Mniej osób wie, że Google to nie tylko najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Firma jest zaangażowana w różne projekty, czasami odległe od szarej codzienności. Dobrym przykładem jest konkurs Google Lunar X Prize. Nagroda jest niebanalna – 30 milionów dolarów! Co trzeba zrobić, by ją zdobyć? O tym właśnie opowiada seans Powrót na Księżyc. (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Seanse | Tagi: , ,
Paź
22
2014
0

Seans „Dwa szkiełka”

tspog.frame06326 Dwa szkiełka (w oryginale Two Small Pieces of Glass) to znakomity seans filmowy, stworzony przez kilka amerykańskich instytucji edukacyjnych z okazji czterechsetnej rocznicy zastosowania przez Galileusza teleskopu do obserwacji nieba. Rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Co nas czeka podczas projekcji…? (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Seanse | Tagi: , ,
Paź
01
2014
0

Seans „Olbrzymy i karzełki”

8smw.00793Dawno temu w odległej galaktyce… Tak mógłby zaczynać się ten seans. Jego początek jest jednak nieco inny. Widzimy co prawda inną (odległą!) galaktykę, ale mówimy o naszej własnej Drodze Mlecznej (zwanej również Galaktyką przez wielkie G – w odróżnieniu od innych galaktyk). Pośród miliardów gwiazd ją tworzących jedna jest wyjątkowa – to Słońce. Okrążane przez osiem planet i mrowie mniejszych ciał pędzi wokół środka Galaktyki z zawrotną prędkością ponad 200 km/s.

 

(Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Seanse | Tagi: , ,
Cze
16
2013
0

Seans „Utracona ciemność”

ltd.frame03330Opisywany seans nie jest samodzielnym pokazem, w naszym planetarium stanowi zazwyczaj wstęp do głównej części spotkania. Dzisiaj mało kto spogląda w nocne niebo, a jeśli nawet się to zdarzy, niewiele na nim ujrzy. Nieboskłon nad miastami, miasteczkami, a nawet wsiami rozświetlony jest przez latarnie uliczne oraz inne źródła sztucznego światła. Oczywiście im więcej ludzi mieszka w okolicy, im więcej jest domów, zakładów produkcyjnych i przemysłowych, ważnych dróg i skrzyżowań, tym jaśniej jest nocą w okolicy. (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Seanse | Tagi: , ,
Maj
10
2013
0

Seans „Ku krańcom Wszechświata”

KKW-posterOto drugi opis seansu – filmu edukacyjnego prezentowanego w naszej nadmuchiwanej kopule. Tym razem wybieramy się w podróż w czasie i przestrzeni. Czeka nas naprawdę dłuuuga wędrówka – Ku krańcom Wszechświata.

Na informację o seansie trafiliśmy w styczniu 2012 r. Po krótkiej korespondencji z przedstawicielem European Space Agency (Europejskiej Agencji Kosmicznej) doszliśmy do porozumienia: stworzymy polską wersję językową, przekażemy ją ESA, a w zamian otrzymamy dwie wersje filmu – krótszą i dłuższą. (Czytaj dalej…)

Autor: Tomasz, kategoria: Seanse | Tagi: , ,

Blog jest oparty na silniku WordPress. Temat: TheBuckmaker, tłumaczenie: Perfecta.pro

stat4u